Beleggingsfondsen februari

Amsterdam, februari 2026

Dit is marketing materiaal

“Give me six hours to chop down a tree and I will spend the first four sharpening the axe."

Abraham Lincoln

OPTIMIX MIX FUND

De koers van Optimix Mix Fund steeg met 4,1%* in januari. Daarmee presteerde het fonds beter dan haar benchmark, die steeg met 0,2%. 

Ondanks of eigenlijk dankzij de geopolitieke spanningen is het fonds uit de startblokken geschoten in de eerste maand van 2026. Binnen de aandelencomponent ligt de nadruk op aandelen buiten de Verenigde Staten. Amerikaanse aandelenindices presteerden relatief matig, omdat beleggers twijfels stellen bij de enorme investeringen van big tech. Een mandje met de zogenaamde magnificent seven aandelen, daalde met -0,6% in januari, gemeten in euro. De bekende S&P 500 Index, hield het hoofd net boven water en rendeerde +0,27%, gemeten in euro. De dollar verloor 1,4% aan waarde ten opzichte van de euro. In andere regio’s stemden de rendementen tot meer tevredenheid, aandelen uit de opkomende markten stegen met +7,3% en Europese aandelen met 3,1%. De overwegingen in aandelen uit de opkomende markten en Europa, leverden een mooie bijdrage aan het relatieve rendement. De geopolitieke onrust die de strapatsen van de Amerikaanse president veroorzaakte in januari droeg bij aan explosieve prijsstijgingen van de edelmetalen. Gedurende de maand nam het fonds winst op een deel van de zilverpositie. Aan het einde van de maand volgde de onvermijdelijke correctie op goud en zilver, en bleek het risicobeheer een positieve bijdrage aan het relatief rendement geleverd te hebben. De aanhoudende inzet van grondstoffen als strijdmiddel op het geopolitieke wereldtoneel, maakt dat veel landen autonomer willen worden op dit vlak. Delvers en verwerkers van zeldzame aardmetalen kunnen grote (overheids-)investeringen tegemoet zien, het fonds speelde op deze trend in door een positie in de zeldzame aardmetalen sector in te nemen. Ook werden aandelen die inspelen op de elektrificatietrend toegevoegd aan het fonds. Denk hierbij aan ondernemingen die energie infrastructuur aanleggen, ondernemingen die de technologie verzorgen, maar ook aan kopermijnbouwers die voor de essentiële bedrading zorgen. De aankopen werden gefinancierd door wereldwijd aandelen te verkopen, waardoor het belang in aandelen uit de Verenigde Staten nog iets verder werd gereduceerd. Het aanvangsrendement op de Bund, een Duitse staatslening met een looptijd van tien jaar, daalde in januari van 2,86% naar 2,84%. Ultimo januari was de vermogensallocatie van het fonds als volgt: aandelen 51,3%, staatsobligaties 22,6%, bedrijfsobligaties 6,4%, alternatieve beleggingen 7,3%, grondstoffen 7,2% en liquiditeiten 5,2%.

*Let op: het betreft in het verleden behaalde resultaten. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

OPTIMIX INCOME FUND

De koers van Optimix Income Fund steeg afgelopen maand met 1,0%*. Daarmee presteerde het fonds beter dan haar samengestelde referentie-index die met 0,5% steeg. De belangrijkste reden voor de betere prestatie is de goede koersontwikkeling van de in portefeuille opgenomen aandelen van Europese geïntegreerde oliebedrijven, waarbij het Engelse BP de hoofdrol vervulde. De koersen van deze oliebedrijven profiteerden van de oplopende energieprijzen als gevolg van de oplopende spanningen in Iran. De stijgende olieprijs had ook een positief effect op de relatieve prestatie van de in portefeuille opgenomen inflation linked obligaties. Dit segment is ten opzichte van de referentie-index stevig vertegenwoordigd in de portefeuille. 
Schreven we verleden maand nog dat de volgende rentestap van de ECB er waarschijnlijk één omhoog zou zijn, in januari zorgde de daling van de Amerikaanse dollar en de huidige inflatie van 2% ervoor dat de markt de kans ziet toenemen dat de volgende ECB stap een verlaging van de referentietarieven zal zijn. Op de laatste handelsdag van de maand nomineerde de Amerikaanse president Trump, Kevin Warsh als opvolger van de huidige voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell die op 15 mei aanstaande het stokje zal moeten overdragen. Warsh staat voor de moeilijke opgave om aan de wens voor lagere rentes van de president tegemoet te komen nu de Amerikaanse economie volgens diezelfde president ‘red hot’ is. Daarmee belooft zijn aanstelling een boeiend jaar voor de internationale rentemarkten te gaan worden. Vooralsnog zien wij geen reden om de positionering van het fonds aan te passen. 
 

*Let op: het betreft in het verleden behaalde resultaten. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

OPTIMIX WERELD AANDELEN FONDS

De koers van Optimix Wereld Aandelen Fonds steeg met +8,1%* gedurende de maand januari. Hiermee presteerde het fonds veel beter dan haar referentie-indextracker, iShares Core MSCI World UCITS ETF, die in dezelfde periode met -0,4% daalde.
Het nieuwe jaar ging op bizarre manier van start. Op 3 januari werd de Venezolaanse president Maduro gekidnapt via een grootschalige Amerikaanse militaire operatie. De regering Trump introduceerde hiermee een nieuw hoofdstuk in geopolitieke ‘powerplay’. Het is Trump vooral te doen om de olie in Venezuela. Ook de annexatie van Groenland staat expliciet op het verlanglijstje voor doeleinden op gebied van zowel defensie als toegang tot grondstoffen.
Het thema strategische grondstoffen en nationale veiligheid werd hiermee extra leven in geblazen. Aandelen op het gebied van defensie, zeldzame aardmetalen en andere kritische metalen zoals koper boekten grote koersstijgingen. Koper steeg ook sterk door een toenemende realisatie dat de elektrificatietrend, mede gedreven door investeringen in kunstmatige intelligentie, een enorm beroep gaat doen op deze grondstof voor het komende decennium. Het fonds is sterk gepositioneerd op deze grote beleggingsthema’s. Het relatieve rendement van het fonds schoot zodoende in de eerste maand van het jaar uit de startblokken. Dit geweldige relatieve resultaat werd voor rekening genomen door bedrijven in de sectoren energie (Schlumberger +24%), uraniumdelving (Cameco +44%), kopermijnbouw (Freeport McMoran +26%), zeldzame aardmetalen (MP Materials +22%), elektrificatie (ABB +12%) en Europese defensie (Rheinmetall +18%). De portefeuille is volledig belegd en er vonden geen significante verschuivingen plaats en regio- of sectorgewichten gedurende de maand.

 

*Let op: het betreft in het verleden behaalde resultaten. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

OPTIMIX EMERGING MARKETS FUND

De koers van Optimix Emerging Markets Fund steeg met 8,7%* gedurende de verslagperiode. De referentie-indextracker, iShares MSCI Emerging Markets UCITS ETF steeg in de vergelijkbare periode met 7,3%. Hiermee deed het fonds het beter dan haar benchmark. De opkomende markten zijn het jaar voortvarend begonnen. Echter, zijn het vooral de bedrijven in de sectoren grondstoffen en technologie die uitblinken op de beurs. In de grondstoffensector waren het vooral de mijnbouwbedrijven in edelmetalen en koper die voortreffelijk presteerden. Dit kwam vooral door de onstuitbare opmars van de goud- en zilverprijs,. De edelmetalen kregen al tijden rugwind van oplopende geopolitieke spanningen. Nadat Trump zijn aandacht op Groenland richtte, vooral vanwege de aanwezigheid van grondstoffen, schoten de prijzen van edelmetalen verder omhoog. Het fonds profiteerde hiervan door de posities in mijnbouwbedrijven uit China, Latijns-Amerika en Zuid-Afrika. Regionaal had het fonds tevens een accent op de landen Brazilië, Chili en Peru, die in de breedte meeliftten. Technologiefondsen waren de afgelopen maand tevens sterk, door beter dan verwachte kwartaalcijfers van onder andere TSMC. Het fonds was onderwogen belegd in deze sector hetgeen het relatieve beleggingsresultaat enigszins negatief beïnvloedde.

*Let op: het betreft in het verleden behaalde resultaten. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

OPTIMIX EURORENTE FONDS

De koers van Optimix EuroRente Fonds steeg afgelopen maand met 0,9%*. Daarmee presteerde het fonds beter dan haar samengestelde referentie-index die met 0,6% steeg. De betere prestatie is te danken aan de positieve koersontwikkeling van de verleden maand gekochte, door Aegon uitgegeven, achtergestelde perpetuele obligatie met variabele coupon en de stijging van de olieprijs. Deze laatste stijging zorgde voor oplopende inflatieverwachtingen die tot gevolg hadden dat inflation linked obligaties relatief sterk presteerden ten opzichte van nominale obligaties. De portefeuille van het fonds heeft een ten opzichte van haar referentie-index grote positie in inflation linked obligaties uitgegeven door de Duitse overheid. De relatief korte looptijd van de portefeuille zorgde voor enige tegenwind van de relatieve prestatie daar het aanvangsrendement op Duitse en Nederlandse staatsobligaties daalde. Zo daalde het aanvangsrendement op de tienjarige Nederlandse staatsobligatie gedurende de maand met 5 basispunten naar 2,91%. Op de laatste handelsdag van de maand nomineerde de Amerikaanse president Trump Kevin Warsh als opvolger van de huidige voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell die op 15 mei aanstaande het stokje zal moeten overdragen. Warsh staat voor de moeilijke opgave om aan de wens voor lagere rentes van de president tegemoet te komen nu de Amerikaanse economie volgens diezelfde president ‘red hot’ is. Daarmee belooft zijn aanstelling een boeiend jaar voor de internationale rentemarkten te gaan worden. Vooralsnog zien wij geen reden om de positionering in het fonds aan te passen. 

*Let op: het betreft in het verleden behaalde resultaten. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

ADD VALUE FUND

De beurskoers van Add Value Fund steeg in januari met +11,5%*. Daarmee presteerde het fonds beter dan zijn referentie-index, de AMX-index, die in dezelfde periode met +6,1% in waarde steeg. In januari noteerden 9 van de 11 participaties binnen de portefeuille een positief rendement. De grootste bijdragen kwamen van ASM (+37,1%) en BE Semiconductor Industries (+23,0%). Beide chipmachinefabrikanten kwamen onverwacht met sterke orderintakes over het vierde kwartaal. Het aantal nieuwe orders nam bij ASM toe met 26% en bij BESI met 43% vergeleken met het derde kwartaal. Deze forse toename in het orderboek ondersteunt onze verwachting dat de vooruitzichten voor 2026 positief zijn. Aan de andere kant kende Planisware een zwakkere start van het jaar. Met een koersdaling van -15,0% was dit de minst presterende participatie in de verslagmaand. De koersdaling wordt veroorzaakt door een algemeen negatief marktsentiment jegens softwarebedrijven, omdat beleggers bij sommige spelers kunstmatige intelligentie als een bedreiging zien. Wij denken dat het disruptieve effect als gevolg van kunstmatige intelligentie bij Planisware beperkt zal zijn vanwege de complexiteit van de software. Kunstmatige intelligentie zal eerder het SaaS-platform van Planisware versterken.

 

*Let op: het betreft in het verleden behaalde resultaten. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. 

Naar Beleggingsfondsen overzicht